FORUM     OGŁOSZENIA    
 
STRONA GŁÓWNA / FORUM GASTRONOMICZNE / GRILL ELEKTRYCZNY CZY GAZOWY??
SZUKANA FRAZA: NOWE TEMATY    OSTATNIE KOMENTARZE    GORĄCE TEMATY   
FORUM GASTRONOMICZNE NOWY TEMAT
TEMAT FORUM:

GRILL ELEKTRYCZNY CZY GAZOWY??

Autor: Damian Jakubowski


Tematy: 3
Wypowiedzi: 17
Post 1 napisany 2013-10-11 o godzinie 11:33:25.
Witam. 

Szukam na chwilę obecną lokalu użytkowego pod burger bar i od jakiegoś tygodnia mam spory dylemat. Mianowicie. Jakie koszty generuje grill elektryczny? Na pewno mniejsze niż gazowy jednak szkopuł sprawy tkwi w lokalu. Otóż, mam parę takowych na oku. Jedne to lokale od spółdzielni z lokalizacją dobrą ale nie najlepszą. Natomiast, drugie to lokale prywatne w bardzo dobrej lokalizacji np przy metrze. Chyba nie muszę mówić że cena najmu jest 2 krotnie lub nawet 3 krotnie wyższa od lokalu ze spółdzielni. Jednak w tych lokalach nie ma dostępnego gazu. Z tego co wiem można umieścić jedną butlę gazową w lokalu (podobno sanepid na to pozwala) ale czy jest to dobre i opłacalne rozwiązanie? Czy szukać po prostu do skutku miejsca z gazem i tyle? Proszę o pomoc ponieważ szukam już 2 tydzień i obawiam się że dobre oferty zmykają mi z oczu. Pozdrawiam
 
REKLAMA
sklep gastronomiczny smartgast
Oferujemy znane marki STALGAST, HENDI, KROMET, RM, UNOX, REDFOX, LAINOX, RETIGO, CATERINA, ROBOT-COUPE, LOZAMET, SPOMASZ-NAKŁO w najniższych cenach w internecie!
Przekonaj się sam! http://smartgast.pl lub tel 880 301 130
 
Autor: Damian Jakubowski


Tematy: 3
Wypowiedzi: 17
Post 2 napisany 2013-10-15 o godzinie 11:17:23.
Czy ktoś może odpowiedzieć na moje pytanie??
 
Autor: Andrzejj


Tematy: 2
Wypowiedzi: 23
Post 3 napisany 2013-10-15 o godzinie 14:29:19.
Wydaje mi się że koszt używania gazu jest mniejszy niż koszt energii elektrycznej. U siebie mam gaz z butli bo innej możliwości nie było ale gdybym miał wybierać to wolałbym gaz ziemny bo nie trzeba wymieniać butli. A do czego tobie potrzebny jest gaz przy burgerach?
 
Autor: gastrostore


Wypowiedzi: 22
Post 4 napisany 2013-10-15 o godzinie 20:22:41.
Jeżeli grill ma być po mięsa to lepiej żeby był elektryczny, pisząc grill mam na myśli płytę beztłuszczowego smażenia. W temacie lokalu to. ie patrz na cenę tylko lokalizację, bo oszczędzając na lokalizacji inwestycja może nie wypalić.
 
Autor: Damian Jakubowski


Tematy: 3
Wypowiedzi: 17
Post 5 napisany 2013-10-16 o godzinie 10:24:05.
Dziękuje za odpowiedzi. Są właśnie grille na gaz i na energię. Skoro mówisz że lepiej na grillu elektrycznym to spoko tylko czy koszty mnie nie przerosną hm?? Miejsce mam upatrzone tak jak mówiłem.. bardzo dobre tyle że od prywaciaża za czym idzie spora suma - 90 zł/m2 netto. No i tam ewentualnie tylko butla z gazem. Ciekawe co jaki czas trzeba taką butlę zmieniac? Przy założeniu że grill w okresie zimowym będzie uśywany około 6 h dziennie. Wasze odpowiedzi już mnie troche nakierowały ale liczę na kolej;)
Pozdrawiam
 
Autor: Gutek
forumforumforumforumforum

Tematy: 5
Wypowiedzi: 280
Post 6 napisany 2013-10-18 o godzinie 10:00:34.
Czy to będzie koszt gazu czy prądu to jedno i drugie będzie kosztować przy intensywnej eksploatacji. Ja bardziej bym nalegał na urządzenie elektryczne ze względu na lepsze możliwości sterowania temperaturą i według mnie mniej jest problemów (awarii). Pisałeś że otwierasz lokal z burgerami ale jakimi? Bo burgery możesz smażyć na płycie grillowej, w kontakt grillu, piecu konwekcyjnym, patelni elektrycznej itp. Ja polecam płytę grillową ewentualnie kontakt grilla (albo ryflowany albo gładki).

Jak często zmieniać butlę to zależy od mocy grilla, teoretycznie przy 6 godzinach dziennie to co 2-5 dni, ale tak jak pisałem zależy od mocy palnika w grillu. Zawsze można połączyć 2 butle i wtedy wymieniasz rzadziej.
 
NOWE OGŁOSZENIA GASTRONOMICZNE
 

System zapisze Twoje dane:
Adres IP: 3.236.83.14
Data: 2024-06-21
Czas: 10:21:14
DODAJ ODPOWIEDŹ DO TEMATU: GRILL ELEKTRYCZNY CZY GAZOWY??
Aby dodać odpowiedź do tematu należy się zalogować.

Jeśli nie masz konta, skorzystaj z bezpłatnej rejestracji.
FORUM GASTRONOMICZNE
Temat "grill elektryczny czy gazowy??" w grupie "otwieram lokal gastronomiczny"
TAGI: gaz (3)    lokal (24)    lokale (18)    grill (6)    wynajem (6)   
OSTATNIO DODANE TEMATY: Opakowanie zgrzewane dla casteringów dietetycznych - bez podatku SUP - zgrzewane papierem    Sanpeid - Połączenie płytek ze ścianą - Co wybrać ?   
 
STRONA GŁÓWNA     O NAS     REGULAMIN     REKLAMA     KONTAKT    
Copyrights © ForumGastronomiczne.pl 2008-2016.