FORUM     OGŁOSZENIA    
 
STRONA GŁÓWNA / FORUM GASTRONOMICZNE / MYCIE OWOCóW I WARZYW
SZUKANA FRAZA: NOWE TEMATY    OSTATNIE KOMENTARZE    GORĄCE TEMATY   
FORUM GASTRONOMICZNE NOWY TEMAT
TEMAT FORUM:

MYCIE OWOCóW I WARZYW

Autor: Alleksandra


Tematy: 3
Wypowiedzi: 11
Post 1 napisany 2014-03-12 o godzinie 09:38:58.
Czy konieczne jest mycie np. cytrusów, malin?

Pytam w związku z działalnością, którą organizuje- bar mobilny (foodtruck).
Zgodnie z przepisami sanepidowskimi musze się zaopatrzać w myte owoce i warzywa, ale czy wszystkie?
Na zdrowy rozsądek powiedziałabym, że nie wszystkie warzywa/ owoce wymagaja mycia, np. maliny.
Jeśli np obiore selera albo kiwi, to czy muszą one być myte?
 
REKLAMA
sklep gastronomiczny smartgast
Oferujemy znane marki STALGAST, HENDI, KROMET, RM, UNOX, REDFOX, LAINOX, RETIGO, CATERINA, ROBOT-COUPE, LOZAMET, SPOMASZ-NAKŁO w najniższych cenach w internecie!
Przekonaj się sam! http://smartgast.pl lub tel 880 301 130
 
Autor: Alleksandra


Tematy: 3
Wypowiedzi: 11
Post 2 napisany 2014-03-14 o godzinie 09:42:08.
o, albo na przykład banany?
 
Mycie owoców i warzyw
Autor: Daria R.


Wypowiedzi: 10
Post 3 napisany 2014-03-18 o godzinie 10:44:25.
Maliny nie wymagają mycia? Oj, wymagają :P
 
Autor: lunchservice


Wypowiedzi: 1
Post 4 napisany 2014-03-24 o godzinie 09:08:25.
Wszystkie owoce i warzywa należy myć.
Catering Częstochowa
Imprezy okolicznościowe Częstochowa
Obiady Częstochowa
 
Autor: HACPASZ Hanna Półtorak


Tematy: 22
Wypowiedzi: 548
Post 5 napisany 2014-03-25 o godzinie 08:40:41.
Jeżeli w food tracku będzie zlew dwukomorowy + umywalka do mycia rąk, wtedy mycie warzyw i owoców będzie jak najbardziej możliwe > Ważne jest żeby odpowiednio oznakować samochód tzn:
 jedna komora zlewozmywaka: komora do zmywania
druga komora zlewozmywaka: komora do mycia warzyw i owoców
Dodatkowym atutem przy uzyskaniu zgody na mycie warzyw i owoców jest stałe podłączenie do wody wodociągowej, ale nie dawno przygotowywałam do odbioru SANEPIDU samochód zasilany wodą butelkowaną, który uzyskał zgodę na mycie warzyw i owoców (miał dodatkowy zlew). POzdrawiam Hanna Półtorak
 
Autor: ramzes


Wypowiedzi: 12
Post 6 napisany 2014-03-25 o godzinie 10:49:59.
Witam

No ja nie jestem tego taki pewien :)

W moim mieście sanepid kazał mi wydzielić osobne pomieszczenie do mycia warzyw to samo by było jak byś chciała obrabiać mięso. Od razu powiedziano mi że jeżeli jest to interes mobilny to tylko i wyłącznie można robić co cokolwiek z pół produktów jeżeli oczywiście nie chce się używać mrożonek tylko świeżych produktów.

W przyczepach gastronomicznych lub food truckach mobilnych używa się tylko i wyłącznie pół produktów. Czyli np. kupionych mytych warzyw czy pakowanego mielonego mięsa lub już gotowanego czy też smażonego. Oddzielne zlewy nie wystarczą muszą być to wyznaczone oddzielne pomieszczenia do obróbki.

Jeżeli uprzesz się to tak czy siak będziesz potrzebować bieżącej wody ale w przypodoba mobilnej gastronomi jest to ciężkie do zrealizowania. 

Ale co sanepid to inna interpretacja więc najlepiej jak byś dowiedziała się bezpośrednio w swoim sanepidzie.

Ja w zeszłym roku potrzebowałem tylko dwa zlewy do mobilnej gastronomi a w tym potrzebuje już trzy zlew do mycia rąk, zlew do mycia brudnych naczyń, oraz zlewa do wylewania brudnej wody po mytych blatach podłogach urządzeniach.

Najlepiej znaleźć firmę która sprzedaje umyte warzywa i owoce. 

Jeżeli chodzi o świeże mięso możesz zlecić obróbkę czyli na przykład mielenie i pakowanie mięsa firmie kateringowej. Co ciekawe mięso zmielone jest już pół produktem wiec doprawiać i smażyć lub gotować można je w food trucku :D

Ale tak jak wcześniej powiedziałem co sanepid to rożną interpretacja wiec najlepiej dowiedzieć się u źródła.
 
Autor: Alleksandra


Tematy: 3
Wypowiedzi: 11
Post 7 napisany 2014-03-25 o godzinie 17:15:12.
A może takie rozwiązanie: umowa z firma cateringową na możliwość umycia owoców i warzyw u nich?
 
Autor: ramzes


Wypowiedzi: 12
Post 8 napisany 2014-03-25 o godzinie 19:49:11.
To w zupełności wystarczy :)A czy oni będą je myli czy nie to już jest kwestia pani sumienia :)ważna jest że tak powiem umowa :D

Oczywiście proszę to z konsultować z sanepidem. Bo tak jak mi jedna pani powiedziała w sanepidzie. Panie u nich może tak jest ale u nas jest tak jak ja panu mówi. Inna pani cytuje interpretacja przepisów jest rożna w każdym mieście :)  

jak dla mnie interpretacja jest jedna podwawelska i sprawa jest załatwiona. Ale na mnie żerować nie będą wiec trochę pomęczyć się trzeba.
 
Autor: HACPASZ Hanna Półtorak


Tematy: 22
Wypowiedzi: 548
Post 9 napisany 2014-03-26 o godzinie 09:07:03.
Mój przedmówca ma racje tą kwestię dobrze ustalić z lokalnym sanepidem, ale z doświadczenia wiem, że SANEPID zgadza się na  zlecanie obróbki wstepnej zakładom gastronomicznym posiadającym zatwierdzenie SANEPID (koniecznie musi być spisana umowa). Na rynku jest  także coraz więcej firm, które oferują sprzedaż umytych warzyw wystawiają fakture/rachunek na sprzedaż obranych umytywch warzyw), Gorzej jest z owocami, które umyte powinny być bezpośrednio przed użyciem (nie znam firm, które dostarczają już umyte owoce szczególnie owoce miękkie takie jak truskawki, banany, kiwi itp ) , dlatego warto ustalić z SANEPIDEM czy zgodziłby się na mycie owoców z oddzielnym zlewie .  Tutaj rozmawiamy wyłącznie o myciu owoców  oraz  warzyw typu pomidor salata. Mycie i obieranie warzyw korzeniowych na pewno nie wchodzi w grę.
 
Autor: HACPASZ Hanna Półtorak


Tematy: 22
Wypowiedzi: 548
Post 10 napisany 2014-04-14 o godzinie 09:29:28.
Witam serdecznie 
zagadnienia związane z rozpoczeciem pracy w gastronomii będą poruszane na kolejnej edycji Warsztatów MOja Gastronomia, które będą odbywały się w Warszawie 14.05.2014. Szczegoły w zakładce ogłoszenia serdecznie zapraszam Hanna Półtorak

Powiemy o tym:
- jak  należy wyposażyć i urządzić kuchnię zarówno w lokalu gastronomicznym jak też w samochodzie czy busie
 
-  na jakie dania lansowane zdecydować się w lokalu w zależności od jego wielkości

- Jak przygotować się do odbioru SANEPID (dokumentacja, zgłoszenie, zatrudnienie pracowników)
MYCIE OWOCóW I WARZYW
REKLAMA
sklep gastronomiczny smartgast
Oferujemy znane marki STALGAST, HENDI, KROMET, RM, UNOX, REDFOX, LAINOX, RETIGO, CATERINA, ROBOT-COUPE, LOZAMET, SPOMASZ-NAKŁO w najniższych cenach w internecie!
Przekonaj się sam! http://smartgast.pl lub tel 880 301 130
 
Autor: EmilaZ


Wypowiedzi: 6
Post 11 napisany 2015-01-20 o godzinie 23:19:12.
Myję maliny, nie zauważyłam, żeby to źle wpływało na smak czy wygląd (jeśli zrobi się to delikatnie) a wolę być pewna, że pozbyłam się brudu i małych mieszkańców.
 
NOWE OGŁOSZENIA GASTRONOMICZNE
 

System zapisze Twoje dane:
Adres IP: 3.144.113.197
Data: 2024-04-19
Czas: 09:05:00
DODAJ ODPOWIEDŹ DO TEMATU: MYCIE OWOCóW I WARZYW
Aby dodać odpowiedź do tematu należy się zalogować.

Jeśli nie masz konta, skorzystaj z bezpłatnej rejestracji.
FORUM GASTRONOMICZNE
Temat "mycie owoców i warzyw" w grupie "forum ogÓlne"
OSTATNIO DODANE TEMATY: samochód gastronomiczny    HoReCa dofinansowanie dotacje   
 
STRONA GŁÓWNA     O NAS     REGULAMIN     REKLAMA     KONTAKT    
Copyrights © ForumGastronomiczne.pl 2008-2016.