FORUM     OGŁOSZENIA    
 
STRONA GŁÓWNA / FORUM GASTRONOMICZNE / DOBRA PRAKTYKA HIGENICZNA
SZUKANA FRAZA: NOWE TEMATY    OSTATNIE KOMENTARZE    GORĄCE TEMATY   
FORUM GASTRONOMICZNE NOWY TEMAT
TEMAT FORUM:

DOBRA PRAKTYKA HIGENICZNA

Autor: goocha


Tematy: 14
Wypowiedzi: 17
Post 1 napisany 2011-12-27 o godzinie 13:26:48.
Witam. Mam pytanko co powinna zawierać dokumentacja GHP w małej gastronomii?. Jak dobrze pamiętam to do książeczki zdrowia prócz badań na nosicielstwo, będzie potrzebne badanie krwi, moczu i chyba prześwietlenie klatki piersiowej?i jeszcze jedno pytanko Będę miała rożno gazowe na propan -butan(zwykła butla gazowa jak w domach) czy potrzebuję odbioru przez gazownię?`Mi się wydaje, że nie muszę nigdzie zgłaszać, ktoś mi powiedział, że odbiór przez gazownię potrzebny.Dziękuję za szybkie odpowiedzi:)
 
REKLAMA
sklep gastronomiczny smartgast
Oferujemy znane marki STALGAST, HENDI, KROMET, RM, UNOX, REDFOX, LAINOX, RETIGO, CATERINA, ROBOT-COUPE, LOZAMET, SPOMASZ-NAKŁO w najniższych cenach w internecie!
Przekonaj się sam! http://smartgast.pl lub tel 880 301 130
 
Autor: EPEX Firma Inżynierska
forum

Wypowiedzi: 45
Post 2 napisany 2011-12-27 o godzinie 21:09:45.
Witam.
Odbiór przez gazownię niepotrzebny :). Potrzebna natomiast dokumentacja GMP-GHP i wynikająca z niej dokumentacja HACCP. Bardzo ważne, aby termometry w urządzeniach chłodniczych posiadały wzorcowanie. Z mojej praktyki wzorcowania termometrów wynika, że "oszukują" +/- 1,5 stopnia C.
Życzę powodzenia.
ekspert.haccp@gmail.com
Rzeczoznawca ds. HACCP
 
Autor: Widlak
forumforumforum

Wypowiedzi: 113
Post 3 napisany 2011-12-27 o godzinie 21:20:41.
A nie starczy jeden wzorcowany w lokalu przypadkiem, a reszta za dyche najtańsze?
 
Autor: EPEX Firma Inżynierska
forum

Wypowiedzi: 45
Post 4 napisany 2011-12-28 o godzinie 00:31:16.
Witam ponownie.
Dla uściślenia każde urządzenie chłodnicze lub magazyn produktów spożywczych musi mieć wzorcowany termometr. Termometry są po ok. 4 zł. w marketach. Wzorcowanie można zrobić samemu lub zlecić. Ważne jest, aby był na to protokół zawierający uchyb i poprawki. Proszę pamiętać, że istnieje różnica między termometrem legalizowanym a wzorcowanym, co dla niektórych jest tożsame.
Rzeczoznawca ds. HACCP
 
Autor: Gutek
forumforumforumforumforum

Tematy: 5
Wypowiedzi: 280
Post 5 napisany 2011-12-28 o godzinie 08:26:44.
Zapraszam do zapoznania się z ofertą termometrów dla gastronomii i sklepów:
http://www.gastronomiczne.pl/termometry_m117
Potrzebujesz pomocy przy otwarciu działalności gastronomicznej? Chętnie pomogę.
WYKONUJE: konsultacje techniczne i handlowe na terenie całego kraju!
 
dobra praktyka higeniczna
Autor: haccp-polska.pl


Wypowiedzi: 7
Post 6 napisany 2012-01-01 o godzinie 18:35:56.
Dokumentacja GHP/GMP powinna zawierać podstawowe instrukcje opisujące zabiegi higieniczne oraz opisy przygotowania, natomiast system HACCP wystarczy tak jak w rozporządzeniu 852/2004 opisać krytyczne punkty kontroli. Oczywiście są inspektorzy, którzy wymagają opracowania zgodnie z Codex Alimentarius
-----
http://www.haccp-polska.pl
http//www.haccp.org.pl
 
Autor: EPEX Firma Inżynierska
forum

Wypowiedzi: 45
Post 7 napisany 2012-01-01 o godzinie 21:51:45.
Witam Wszystkich i życzę wszystkiego najlepszego w Nowy Roku.
Dokumentacja GHP-GMP musi zawierać Procedury i wynikające z nich Instrukcje dla konkretnego obiektu. Są to warunki wstępne dla HACCP. Sam system HACCP tworzony jest wg. określonych zasad. Słowo "opisać" proponuje zastąpić słowem "wyznaczyć". Wyznacza się na podstawie Priorytetu zagrożenia, bądź Drzewka decyzyjnego, bądź Diagramu logicznego. Samo wyznaczenie CCP to jeszcze nie jest HACCP. Pytanie: gdzie jest "Przeznaczenie konsumenckie produktu", "Schematy blokowe", "Analiza zagrożeń", "Formularz do projektowania HACCP" i wiele innych ?. Lata "odpuszczania" przez SANEPID spowodowały bylejakość oferowanych usług. Obecnie to się zmienia. HACCP wprowadza się zgodnie z Codex Alimentarius lub wg. normy 22000. Z całym szacunkiem do wypowiedzi powyżej: jeżeli są inspektorzy, którzy nie wymagają opracowania zgodnie z Codex Alimentarius lub normy 22000, to według CZEGO system będzie opracowany?. Ponadto wypowiedź "natomiast system HACCP wystarczy tak jak w rozporządzeniu 852/2004 opisać krytyczne punkty kontroli" jest już wprowadzaniem w błąd lub niezrozumieniem Rozporządzenia. Rozporządzenie (WE) 852/2004 Rozdział II, Art. 5, ust. 1-5. Jeżeli te punkty nie są spełniane to zaczyna się problem z obowiązująca Ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. ( z późniejszymi zmianami ). Polecam Dział VIII, Rozdział 1, art. 100, ust. 8. Tu już kończą się żarty.
Warto się pytać, czy firma oferująca lub opracowująca dokumentację HACCP posiada stosowne ubezpieczenie. W przypadku mandatu, zamknięcia zakładu lub zatrucia konsumentów a wykonywania pracy zgodnie z opracowaną (źle) dokumentacją można zgodnie z prawem domagać się odszkodowania.
Pozdrawiam
Rzeczoznawca ds. HACCP
 
dobra praktyka higeniczna
Autor: haccp-polska.pl


Wypowiedzi: 7
Post 8 napisany 2012-01-02 o godzinie 19:09:20.
Może zostałem przez Pana źle zrozumiany. Powoływany tutaj przepis a dokładnie art. 5 rozporządzenia 852/2004 określa w punkcie 2 (cytuję poniżej) nie wymaga czegoś więcej poza tym aby wypełnić te wymagania. Natomiast odnosiłem się bardziej do wymagań Kodeksu żywnościowego określającego min. powołanie zespołu ds. haccp i tym podobne.
Powoływany przez Pana zapis z ustawy mówi o odpowiedzialności za brak wdrożonego systemu HACCP a dokładniej cytat: "Kto, nie wdraża w zakładzie procedur opartych na zasadach systemu HACCP wbrew obowiązkowi określonemu w art. 5 rozporządzenia nr 852/2004 lub nie przestrzega wymagań higienicznych, wbrew obowiązkowi określonemu w art. 59 ust. 1, - podlega karze grzywny".

Bardziej przerażający jest ust. 2 tej ustawy !!!

Z doświadczenia zawodowego mogę potwierdzić, że NIEKTÓRZY inspektorzy wymagają dokumentów tj. powołanie zespołu ds. haccp - co nie jest wymagane przez przepisy prawa. a w kwestiach oc to chyba wszystkie firmy już mają...

Poniżej wymagania art. 5 ust. 2 rozporządzenia 852/2004:
a) określanie wszelkich zagrożeń, którym należy zapobiec, wyeliminować lub ograniczyć do akceptowalnych poziomów;
b) określanie krytycznych punktów kontroli w działaniu lub działaniach, w których kontrola jest konieczna do zapobieżenia lub wyeliminowania zagrożenia lub do ograniczenia go do akceptowalnych poziomów;
c) ustanowienie limitów krytycznych w punktach kontroli krytycznej, które oddzielają poziom akceptowalny od nieakceptowalnego w celu zapobieżenia, wyeliminowania lub ograniczenia zidentyfikowanych zagrożeń;
d) ustanowienie i wprowadzenie w życie skutecznych procedur monitorowania w krytycznych punktach kontroli;
e) ustanowienie działań naprawczych, gdy monitoring wykazuje, że krytyczny punkt kontroli jest poza kontrolą;
f) ustanowienie procedur, które powinny być regularnie wykonywane, w celu sprawdzenia, czy środki wyszczególnione w lit. a) - e) działają skutecznie; oraz
g) ustanowienie dokumentów i archiwów proporcjonalnych do charakteru i rozmiaru przedsiębiorstwa sektora spożywczego w celu wykazania skutecznego stosowania środków wyszczególnionych w lit. a) - f).
-----
http://www.haccp-polska.pl
http//www.haccp.org.pl
 
dobra praktyka higeniczna
Autor: haccp-polska.pl


Wypowiedzi: 7
Post 9 napisany 2012-01-02 o godzinie 19:19:57.
dodam, że w handlu chyba nie trzeba opisywać produktu ...
-----
http://www.haccp-polska.pl
http//www.haccp.org.pl
 
Autor: EPEX Firma Inżynierska
forum

Wypowiedzi: 45
Post 10 napisany 2012-01-03 o godzinie 00:26:23.
Dobry Wieczór.
W samym handlu oczywiście nie trzeba opisywać produktu. Jest wszystko opisane na etykiecie i OK. Jest jednak druga strona medalu. Własna produkcja i sprzedaż. Weźmy pod uwagę np. piekarnie-cukiernie. Przy produkcji ciast opis produktu musi być bezwzględnie przestrzegany. To samo z innymi branżami. Potem produkty sprzedają we własnym sklepie. Z tego wynika że opis produktu musi być dla danej firmy. Tu się rodzi inny problem. Kupuję ciasto w cukierni i pytam się sprzedawcy o skład. Interesuje mnie zawartość np. cukru, aspartamu, rodzaju tłuszczy. Etykiety brak, sprzedawca co najmniej zdziwiony takim pytaniem. Przepisy o znakowaniu omijane.
Odnośnie powołania Zespołu ds. HACCP. Załącznik do CAC/RCP 1-1969, Rev. 3 (1997) w p.1 (Assemble HACCP team). Są to WYTYCZNE. A jak wiadomo wytyczne nie są obowiązujące. W to miejsce można powołać Pełnomocnika ds. HACCP. Może być to osoba z firmy posiadająca odpowiednie wykształcenie kierunkowe, odpowiednie szkolenia, doświadczenie lub zewnętrzny ekspert.
Cieszę się, że powstała taka wymiana doświadczeń na forum.
Pozdrawiam.
Rzeczoznawca ds. HACCP
DOBRA PRAKTYKA HIGENICZNA
REKLAMA
sklep gastronomiczny smartgast
Oferujemy znane marki STALGAST, HENDI, KROMET, RM, UNOX, REDFOX, LAINOX, RETIGO, CATERINA, ROBOT-COUPE, LOZAMET, SPOMASZ-NAKŁO w najniższych cenach w internecie!
Przekonaj się sam! http://smartgast.pl lub tel 880 301 130
 
NOWE OGŁOSZENIA GASTRONOMICZNE
 

System zapisze Twoje dane:
Adres IP: 18.206.194.161
Data: 2020-02-23
Czas: 23:46:50
DODAJ ODPOWIEDŹ DO TEMATU: DOBRA PRAKTYKA HIGENICZNA
Aby dodać odpowiedź do tematu należy się zalogować.

Jeśli nie masz konta, skorzystaj z bezpłatnej rejestracji.
FORUM GASTRONOMICZNE
Temat "dobra praktyka higeniczna" w grupie "haccp gmp ghp"
OSTATNIO DODANE TEMATY: Zakup pieca - Unox czy Retigo    Blat do baru sushi   
 
STRONA GŁÓWNA     O NAS     REGULAMIN     REKLAMA     KONTAKT    
Copyrights © ForumGastronomiczne.pl 2008-2016.