FORUM     OGŁOSZENIA    
 
STRONA GŁÓWNA / FORUM GASTRONOMICZNE / ILOSC DZIECI W żLOBKU
SZUKANA FRAZA: NOWE TEMATY    OSTATNIE KOMENTARZE    GORĄCE TEMATY   
FORUM GASTRONOMICZNE NOWY TEMAT
TEMAT FORUM:

ILOSC DZIECI W żLOBKU

Autor: Ania_35


Wypowiedzi: 1
Post 1 napisany 2018-10-09 o godzinie 10:35:10.
Witam, może  ktoś  z  forumowiczów znał by  temat i odpowiedział na  zapytanie. Pracuje w  żłobku, mam  pod  sobą  ok 70 podopiecznych, w  tym  co najmniej 12 dzieci  to  alergicy  i maja  rożne  diety. Moje  pytanie  brzmi  do jakiej ilości  dzieci  mogę  pracować  sama na kuchni a  od jakiej ilości dzieci przysługuje  mi  pomoc kuchenna?. Niestety  mój pracodawca nabiera  wody w  usta lub  robi  przysłowiowego" głupa" i nie  udziela informacji :/. Jeśli  jest  gdzieś  taki  zapis, to  bardzo  bym  prosiła o odnośnik abym mogła  to  jakoś przedstawić przełożonym.
 
REKLAMA
sklep gastronomiczny smartgast
Oferujemy znane marki STALGAST, HENDI, KROMET, RM, UNOX, REDFOX, LAINOX, RETIGO, CATERINA, ROBOT-COUPE, LOZAMET, SPOMASZ-NAKŁO w najniższych cenach w internecie!
Przekonaj się sam! http://smartgast.pl lub tel 880 301 130
 
Autor: HACPASZ Hanna Półtorak
forumforumforumforumforum

Tematy: 6
Wypowiedzi: 428
Post 2 napisany 2018-10-15 o godzinie 15:08:44.
Niestety nie ma przepisu,  który reguluje pracę kuchni w zalezności od ilości wydawanych posiłków.  Ilość osób które mogą pracować w kuchni okresla się wyłącznie na podstawie wielkości pomieszczenia tzn  na każdego pracownika kuchni musi przypadać 2,5 metra podłogi. Jeżeli  warunki pracy w twojej kuchni są lepsze niż te ww. wymienione można starać się o to żeby szef zatrudnił dodatkowego pracownika.  Możesz ewentualnie podeprzeć swoją argumentację nastepnymi wytycznymi Sanepidu (niestety to nie są przepisy prawa)
posiłki muszą być wydawane w odpowiedniej temperaturze
- nie można jednocześnie wykonywać czynności brudnych i czystych  w jednym pomieszczeniu kuchennym (tzn do obieralni przydałby się pomocnik) dlatego na czas obróbki wstepnej pozostawiasz kuchnie bez opieki a to moze skutkować różnymi przypadkowymi zdarzeniami (ktoś nieupowazniony wchodzi do kukchni podczas przygotowywania posiłków a to jest niedopuszczalne z punktu widzenia Sanepidu).
i jeszcze jeden wazny argument.  jako pracownik kuchni nie możesz pracowac w niej w wyniku problemów zdrowotnych (jelitówka, kaszel, angina itp) bo jest to poważne naruszenie przepisów prawa. czyli w krytycznej sytuacji(jesteś chora) twoja kuchnia nie będzie działała a 70-cioro dzieciaków nie dostanie posiłków (bo kto ma je przygotować). Pozdrawiam serdecznie Hanna Półtorak HACPASZ
- projekty technologiczne kuchni
- szkolenia BHP, HACCP
- dokumentacja HACCP
- szkolenia dla pracowników i właścicieli jednostek oświatowych w zakresie wytycznych sanitarnych i dokumentacji HACCP
26.10.2018 w Warszawie odbywać się będzie szkolenie dla osób zainteresowanych otwarciem własnego przedszkola/szkoły, na które również zapraszamy osoby, które są zainteresowane poszerzeniem swojej wiedzy na ten temat.
 
NOWE OGŁOSZENIA GASTRONOMICZNE
 

System zapisze Twoje dane:
Adres IP: 54.158.208.189
Data: 2018-10-23
Czas: 09:15:02
DODAJ ODPOWIEDŹ DO TEMATU: ILOSC DZIECI W żLOBKU
Aby dodać odpowiedź do tematu należy się zalogować.

Jeśli nie masz konta, skorzystaj z bezpłatnej rejestracji.
FORUM GASTRONOMICZNE
Temat "ilosc dzieci w żlobku" w grupie "forum ogÓlne"
OSTATNIO DODANE TEMATY: Fiskalizacja;)    Bułki hamburgery zapiekanki   
 
STRONA GŁÓWNA     O NAS     REGULAMIN     REKLAMA     KONTAKT    
Copyrights © ForumGastronomiczne.pl 2008-2016.