FORUM     OGŁOSZENIA    
 
STRONA GŁÓWNA / FORUM GASTRONOMICZNE / BIZNES: WęDZENIE MOBILNE
SZUKANA FRAZA: NOWE TEMATY    OSTATNIE KOMENTARZE    GORĄCE TEMATY   
FORUM GASTRONOMICZNE NOWY TEMAT
TEMAT FORUM:

BIZNES: WęDZENIE MOBILNE

Autor: CentrumWędzarnicze


Wypowiedzi: 1
Post 1 napisany 2018-05-21 o godzinie 14:11:29.
Każdy z nas musi jeść. Niezależnie od posiadanych środków finansowych, zawsze wydajemy pieniądze na jedzenie. A najchętniej wydajemy pieniądze na jedzenie, które jest pyszne, wygląda świetnie i jest nieszablonowo podane.
 
My mamy pomysł jak podawać ludziom świetnie przygotowane jedzenie, potrawy i zarabiać na tym niemałe pieniądze. 
Załóż swoją restaurację mobilną. 
Grill, wędzarnia, piec, rożno lub cały domek cateringowy! 
 
Jako producent urządzeń gastronomicznych, o przemyślanych i przetestowanych, nieszablonowych rozwiązaniach, możemy zaproponować Ci szeroki wachlarz możliwości. 
Zależnie od tego czy chcesz gotować, piec, wędzić, grillować czy nawet wszystko w jednym - mamy dla Ciebie takie urządzenia. W wersji stacjonarnej oraz mobilnej. 
Niepodważalnym plusem ruchomej restauracji jest możliwość zmiany lokalizacji zależnie od tego, gdzie w danym czasie znajdziemy większe grono zjadaczy :) 
Nasze produkty możemy umieścić na przyczepach samochodowych, zajedziesz i zaparkujesz wtedy w dowolnym miejscu na całym świecie. 
Otworem wtedy stoją wszelkie targi, festyny, imprezy okolicznościowe, masowe, firmowe, wesela i wiele, wiele innych okazji. Zarówno w naszym kraju jak i za granicą. 
Postaw na sezonowość - zimą w góry, latem nad morze, jezioro. 
Inwestujesz w urządzenie, które nie traci na wartości. Gdy zdecydujesz się przejść na słodką emeryturę, dalej możesz wynajmować lub łatwo sprzedać taki biznes. Chętnych jest wielu. Mobilne foodtrucki czy wędzarnie to teraz bardzo modny sposób na zarabianie. 

Przykład biznesowy: 
Biznes - "Mobilne wędzenie pstrągów" 

1. Inwestujemy daną kwotę w wybrany przez nas model wędzarni z katalogu Centrum Wędzarniczego "Metal-Antek". Wędzarnie z "Centrum..." posiadają szereg zastosowań, dzięki którym wędzenie jest zdrowe oraz ułatwień, dzięki którym wędzenie jest proste. 
Przedział cenowy, w zależności od wybranego urządzenia od 1100 zł (w zależności od tego czy posiadamy swoją przyczepę czy kupujemy wędzarnię z przyczepą). 
2. Kupujemy pstrągi ok 4-5 zł/tusza. Sprzedajemy uwędzonego pstrąga 15-18 zł/tusza. Na jednej imprezie jesteśmy w stanie sprzedać nawet 300 sztuk pstrągów. Zakładając, że zrobimy 2 imprezy w ciągu jednego weekendu + sprzedaż w tygodniu stojąc przyczepą w dobrej lokalizacji np. przy ruchliwej drodze lub przy biurowcu. Możemy takich pstrągów w ciągu tygodnia sprzedać do 1000 sztuk.
Prostą kalkulacją otrzymujemy wynik rzędem 14 000 zł tygodniowo. 

3. Koszty takiego biznesu: Tworzone przez nas urządzenia nie posiadają żadnej elektroniki, toteż nie są awaryjne. Odchodzi nam koszt serwisu lub przestoju związanego z awarią. Do konserwacji wędzarni używamy zwykłego oleju. Smarujemy po każdym wędzeniu. 
Wędzimy drewnem - koszt zakupu worka drewna owocowego 15kg to 20 zł brutto. Kupując jednorazowo większą ilość na pewno dostaniemy rabat. 
Przy sprzedaży mobilnej odchodzi nam koszt najmu całego lokalu. Nie potrzebujemy do tego pracowników - sami bez problemu możemy być zaopatrzeniowcem i kucharzem - prosta sprawa. 

4. Taki biznes bardzo łatwo rozwijać - inwestujemy w drugą i kolejną wędzarnię, którą stawiamy w kolejnych miejscach. 

Plan się podoba? Gotowy na zarabianie? Pisz/dzwoń - pomożemy :) 
tel. 575 207 210 / 601 156 614
biuro@centrumwedzarnicze.pl
www.centrumwedzarnicze.pl 
 
Centrum Wedzarnicze "Metal-Antek" 
ul. Jerzmanowska 73
54-530 Wrocław
 
REKLAMA
sklep gastronomiczny smartgast
Oferujemy znane marki STALGAST, HENDI, KROMET, RM, UNOX, REDFOX, LAINOX, RETIGO, CATERINA, ROBOT-COUPE, LOZAMET, SPOMASZ-NAKŁO w najniższych cenach w internecie!
Przekonaj się sam! http://smartgast.pl lub tel 880 301 130
 
Autor: MichRed


Wypowiedzi: 1
Post 2 napisany 2018-08-20 o godzinie 21:46:48.
Witam. Jak wygląda sprawa sanepidu w takim biznesie? Wiadomo że ryba to delikatny produkt. Przed wędzeniem musi poleżeć w solance. Jestem zielony i nowy na forum ale z tego co już zdążyłem się zorientować to nie można przyprawiać surowego mięsa w foodtrucku.
 
NOWE OGŁOSZENIA GASTRONOMICZNE
 

System zapisze Twoje dane:
Adres IP: 54.158.208.189
Data: 2018-10-23
Czas: 10:21:38
DODAJ ODPOWIEDŹ DO TEMATU: BIZNES: WęDZENIE MOBILNE
Aby dodać odpowiedź do tematu należy się zalogować.

Jeśli nie masz konta, skorzystaj z bezpłatnej rejestracji.
FORUM GASTRONOMICZNE
Temat "biznes: wędzenie mobilne" w grupie "mobilna gastronomia"
OSTATNIO DODANE TEMATY: Fiskalizacja;)    Bułki hamburgery zapiekanki   
 
STRONA GŁÓWNA     O NAS     REGULAMIN     REKLAMA     KONTAKT    
Copyrights © ForumGastronomiczne.pl 2008-2016.