FORUM     OGŁOSZENIA    

STRONA GŁÓWNA / FORUM GASTRONOMICZNE / WARZYWA W LOKALU GASTRONOMICZNYM
SZUKANA FRAZA: NOWE TEMATY    OSTATNIE KOMENTARZE    GORĄCE TEMATY   
FORUM GASTRONOMICZNE NOWY TEMAT
TEMAT FORUM:

WARZYWA W LOKALU GASTRONOMICZNYM

Autor: lashta

Tematy: 2
Wypowiedzi: 8
Post 1 napisany 2014-10-29 o godzinie 10:53:54.
Witam,
planuję otworzyć nieduży lokal gastronomiczny, typu fast-food. Chcę mieć świeże warzywa, jednak słyszałam, iż do tego trzeba mieć osobne pomieszczenia do warzyw czystych i brudnych. Zastanawia mnie jednak fakt, jak ten problem rozwiązywany jest w niewielkich punktach gastronomicznych np. na targach, gdzie lokal stanowi jedno pomieszczenie lub niewielka budka? Czy są odnośnie tego jakieś osobne przepisy? Proszę o odpowiedź.

REKLAMA
sklep gastronomiczny smartgast
Oferujemy znane marki STALGAST, HENDI, KROMET, RM, UNOX, REDFOX, LAINOX, RETIGO, CATERINA, ROBOT-COUPE, LOZAMET, SPOMASZ-NAKŁO w najniższych cenach w internecie!
Przekonaj się sam! http://smartgast.pl lub tel 880 301 130

Autor: HACPASZ Hanna Półtorak
forumforumforumforumforum

Tematy: 8
Wypowiedzi: 474
Post 2 napisany 2014-10-30 o godzinie 06:57:19.
Tak to prawda na obróbke wstępną warzyw musisz mieć oddzielne pomieszczenie rozwiązaniem jest wydzielenie takiego miejsca (w niektórych lokalach jest możliwe wydzielenie takiego pomieszczenia oczywiście nalezy zapewnić doprowadzenie do niego wody)  Jezeli wielkość lokalu na to nie pozwala rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm , które dostarczają owoce i warzywa po obróbce wstępnej . Wtedy podczas odbioru lokalu nalezy zadeklarować, że z usług takich firm będziesz korzystać (kiedyś SAnepid wymagał umowy teraz wystarczy twoja deklaracja). Jezeli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie rozpoczęcia działalności, wymaganej dokumentacji przez SANEPID lub ustawienia urządzeń w lokalu prosze o kontakt mailowy poltorak@haccp-gmp.home.pl

Post 3 napisany 2014-10-30 o godzinie 09:59:07.
Dziękuję Pani za odpowiedź. W moim przypadku najlepiej chyba będzie skorzystać z usług firm, o których Pani wspomniała, gdyż lokal, który posiadam ma niewielkie zaplecze (8m2) i ciężko byłoby wydzielić w nim dodatkowe pomieszczenie. A czy zna może Pani jakieś firmy dostarczające warzywa po obróbce wstępnej, działające na woj. łódzkie?

Post 4 napisany 2014-10-30 o godzinie 10:13:56.
Nadal zastanawia mnie fakt, jak ten problem rozwiązywany jest w niewielkich punktach gastronomicznych np. na targach, gdzie lokal stanowi jedno pomieszczenie lub niewielka budka, bo znam takie przypadki, że lokal to jedno małe pomieszczenie, gdzie są stanowiska pracy, ale nie ma osobnych pomieszczeń na mycie warzyw, a takowe są tam używane do produkcji. I taki lokalik funkcjonuje już kilka lat.
Zapytam jeszcze, czy np. takie rozwiązanie jak dogadanie się właścicielem warzywniaka, aby mył warzywa u siebie i pakował je dla mnie próżniowo? Czy lepiej znaleźć firmę o której Pani wspominała?
Mam też pytanie odnośnie przechowywania produktów, bo wyczytałam gdzieś, że produkty mączne muszą być trzymane oddzielnie, czy to prawda? Czy nie wystarczy wydzielenie osobnych półek w lodówce?

Post 5 napisany 2014-10-30 o godzinie 12:03:57.
Firma musi mieć  zgodę SANEPIDU na prowadzenie obróbki wstepnej warzyw tak więc warzywniak  odpada. Jeżeli chodzi o wyznaczenie stanowiska i mycie i obieranie warzyw w tym samych pomieszczeniu gdzie jest obróbka cieplna to w tej kwesti rozstrzygnąć może tylko i wyłącznie Pani SANEPID możliwe,ze jeżeli zastosuje Pani oddzielny zlew to wyrazi zgodę na taką działalność (niestety w większości przypadków, które znam Inspektorzy upierali się przy oddzielnym pomieszczeniu)

Autor: ramzes

Wypowiedzi: 12
Post 6 napisany 2014-11-01 o godzinie 11:04:33.
Witam

Jeżli chodzi o warzywniak to raczej wątpie że ma pozwolenie na mycie i prużniowe pakowanie.

Autor: ramzes

Wypowiedzi: 12
Post 7 napisany 2014-11-01 o godzinie 11:15:03.
Witam

Jeżeli chodzi o warzywniak to raczej wątpię że ma pozwolenie na mycie i próżniowe pakowanie. Jeżeli tak to mogą to dla ciebie robić. Ewentualnie zaopatrz się w fakturę na której jest opis produktu warzywa myte lub obrane. Ale wątpię że ktoś się zgodzi na takie rozwiązanie. Najłatwiejszym sposobem jest kupienie warzyw i owoców w firmach które się tym specjalizują. Na pewno dostaniesz takie produkty w halach makro czy selgros.

Co do produktów mącznych, mięs, serów wystarczy w lodówce je oddzielić od siebie półkami a jeżeli masz dużą chłodnie to skrzynkami. U mnie w sanepidzie to przeszło.Mam dużą ladę chłodniczą bez półek podzieliłem ją na trzy sekcje skrzynkami warzywa, mięso, sery. oczywiście wszystko dodatkowo zamknięte w pojemnikach do żywności. skrzynki lub półki muszą być oczywiście opisane.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Autor: gastromex

Wypowiedzi: 258
Post 8 napisany 2014-11-14 o godzinie 07:40:53.
Jesli chodzi o warzywaw małych lokalach gastronomicznych to jest przewaznie zastosowane rozwiązanie zkaupu gotowych czystych warzyw lub surówek i sąłtek, chcoiaz w praktyce różnie to jest, projektuje nieraz lokale orientalne, gdzie azjaci proponują wpisanie w technologi o właśnie takim rozwiazaniu,a pozniej jak odwiedzam taki lokal, to kilku pracowników tej kuchni i na podłodze kroi na deskach kapuste, kilka razy sie z tym spotkałem. Przypominam,ze Sanepid nie moze wymagac od wlascicieli kuchni faktur na warzywa! to moze zrobic tylko policja skarbowa,urzad skarbowy moze zadac kontroli faktu, Sanepidowi musi wystarczyc oswiadczenie własne i gdyby znalezli brudne warzywa w kuchni moga wtedy interweniowac, mitem jest ze Sanepid kontroluje faktury co do zakupu czstych warzyw. Przewaznie faktury leza w ksiegowosci...

Post 9 napisany 2014-11-14 o godzinie 10:53:48.
gastromex bardzo dziękuję za informację, już znalazłam firmę, która dostarcza umyte warzywa. Dziękuję również za informację odnośnie faktur. Rozumiem, że w takim wypadku nie muszę pokazywać Sanepidowi faktur zakupionych produktów, mimo iż te produkty spełniają wszelkie wymogi? Czy jest na to jakaś ustawa, paragraf, na co się powołać w przypadku gdy Sanepid chciałby przejrzeć faktury?

Post 10 napisany 2014-11-15 o godzinie 10:31:58.
tak jak napisał przedmówca Sanepid nie jest  upoważniony do kontrolowania faktur bo to nie jest zakres jego działalności, i nie spotkałam się z sytuacją kiedy podczas kontroli SANEPID żąda przedstawienia faktur jako dowodu zakupu. Zdaża się jednak, że inspektor  nie wierzy  deklaracji posiadacza lokalu gastronomicznego i chce zobaczyć umowe zawartą z firmą sprzedającą warzywa i owoce po obróbce wstepnej. Nie wszystkie firmy chcą jednak takie umowy podpisywać.  Dlatego  w sytuacji kiedy jest problem z inspektorem można na poparcie swojej ustnej deklaracji pokazać przykładową fakturę potwierdzająca zakup warzyw i owoców po obróbce wstępnej.
WARZYWA W LOKALU GASTRONOMICZNYM
REKLAMA
sklep gastronomiczny smartgast
Oferujemy znane marki STALGAST, HENDI, KROMET, RM, UNOX, REDFOX, LAINOX, RETIGO, CATERINA, ROBOT-COUPE, LOZAMET, SPOMASZ-NAKŁO w najniższych cenach w internecie!
Przekonaj się sam! http://smartgast.pl lub tel 880 301 130

Post 11 napisany 2014-11-20 o godzinie 14:07:12.
Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi, mam jeszcze takie pytanie, rozumiem już iż Sanepid nie ma upoważnienia do kontroli faktur, jaki jest więc zakres rzeczy, które Sanepid może i jest upoważniony do skontrolowania podczas wizyty, oprócz stanu czystości oczywiście?

Post 12 napisany 2014-11-20 o godzinie 21:56:11.
SANEPID ma prawo wyłacznie kontrolować stan czystości w pomieszczeniach, aktualnośc badań lekarskich personelu oraz zapisy z zakresu Dobrej Praktyki Produkcyjnej i Higienicznej, aktualne raporty ze stanu wentylacji w lokalu i to wszystko Hanna Półtiorak

NOWE OGŁOSZENIA GASTRONOMICZNE

System zapisze Twoje dane:
Adres IP: 3.226.243.36
Data: 2020-04-9
Czas: 23:07:39
DODAJ ODPOWIEDŹ DO TEMATU: WARZYWA W LOKALU GASTRONOMICZNYM
Aby dodać odpowiedź do tematu należy się zalogować.

Jeśli nie masz konta, skorzystaj z bezpłatnej rejestracji.
FORUM GASTRONOMICZNE
Temat "warzywa w lokalu gastronomicznym" w grupie "otwieram lokal gastronomiczny"
OSTATNIO DODANE TEMATY: Darmowe usługi podczas pandemii COVID-19    Sanepid - oddanie lokalu   

STRONA GŁÓWNA     O NAS     REGULAMIN     REKLAMA     KONTAKT    
Copyrights © ForumGastronomiczne.pl 2008-2016.